Ultima video-stire

Cavaleri, călăreţi şi bună dispoziţie la deschiderea Festivalului Internaţional al Pălincii (Galerie Foto)

Data: 01 Oct 2010 (inapoi la stire)

Startul “Festivalului Internațional al Pălincii” a fost dat astăzi. Peste 20 de producători şi-au expus pălincile şi le-au oferit pentru degustare în Grădina Romei iar alte 134 de probe au fost depuse pentru obţinerea titlului de cea mai bună palincă din judeţ. Festivalul Pălincii a fost iniţiat de Consiliul Judeţean Satu Mare şi se derulează din fonduri europene.

 

Manifestarea a început în curtea Bisericii Calvaria cu înfiinţarea Ordinului Cavalerilor Pălincii.

Actorul Vasile Blaga a făcut o mică demonstraţie cu cai în curtea bisericii, după care i-a ridicat la nivel de cavaleri pe preşedintele Consiliului Judeţean, Csehi Arpad, vicepreşedinţii Adrian Ştef şi Mircea Govor, preşedintele Federaţiei Pălincarilor din Ţara Oaşului, Gheorghe Ciocan, vicepreşedintele Cornel Mureşan, Vasile Ignat din Turţ, Tămaş Moiş din Moişeni, Ianoş Bura cel mai vârstnic membru al Asociaţiei Ţara Oaşului, Ioan Andor – fondator al asociaţiei „Codreanca”, Iuliu Hoszti – preşedinte al asociaţiei Codreanca, Silviu Zetea – cel mai cunoscut producător şi Nicolae Bura – primarul din Negreşti Oaş.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

După „ceremonie” invitaţii au pornit  în alai însoţiţi de călăreţi spre Grădina Romei, locul de desfăşurare a festivalului, la degustare.

 

 

 

În grădina Romei şi-au expus produsele peste 20 de pălincaroşi din Satu Mare, Maramureş şi Sălaj. La acest festival trebuiau să participe şi producători de pălincă din Ungaria, Ucraina, Slovacia, însă nu au mai ajuns la festival. Pe parcursul a trei zile pot fi degustate diferite sortimente de palincă: de prune, caise, cireşe, pere, nucă şi plante medicinale. 

 

 

 

 

 

 

 

Pe parcursul celor trei zile de festival vor avea loc mai multe evenimente culturale, cântece şi dansuri populare. Va fi organizat un concurs judeţean de pălincă, un concurs culinar şi va fi lansată cartea "Povestea Pălincii" scrisă de directorul Centrului Judeţean pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale Satu Mare, Felician Pop.

Cartea cuprinde mai multe capitole despre istoricul pălincii şi despre rolul ei în rândul sătmărenilor. În paralel, la Muzeul Ţării Oaşului din Negreşti Oaş vor fi expuse linii tehnologice de producere a pălincii.

 

 

 

 

 

Au participat oficialităţi din judeţ printre care i-am remarcat pe senatorul Valer Marian, deputaţii Erdei D. Istvan, Gheorghe Ciocan şi Viorel Buda, secretarul general adjunct al SGG Gati Ştefan, şeful ISU, col. Iulian Burz, noul şef al IPJ Constantin Taloş, şeful IJJ Gheorghe Avram, şeful DJAOV, Ioan Sabou, şeful DGFP Dan Maier, şeful GF Ioan Şipoş, consilierii locali Sorin Ghilea, Varna Levente şi alţii.

Omul de afaceri Vasile Lup a sponsorizat Festivalul Pălincii cu sarmale. În fiecare zi a festivalului vor fi oferite câte 2.000 de sarmale preparate la restaurantul Paloma.

 

 

 

 

 

 

După degustări, organizatorii au susţinut o conferinţă de presă la Poesis.

Csehi Arpad a ţinut să felicite echipa de implementare a proiectului.

Sper că acest festival să devină o tradiţie , să reuşim să promovăm acest produs tradiţional pentru care suntem cunoscuţi la nival naţional şi internaţional. Ne putem mândri cu acest proiect”, a spus Csehi Arpad.

 

Managerul de proiect, Cristina Vacarciuc a precizat că obiectivul acestui proiect este de a promova judeţul Satu Mare pe harta turistică a României.

Durata proiectului, în valoare de 943.000 de euro este de doi ani, timp în care se va mai organiza un Festival Internaţional al Pălincii.

 

Gabriela Bostănescu, directorul de gestionare a fondurilor europene din cadrul Ministerului Dezvoltării Regionale şi Turismului, a declarat că proiectul "Festivalului Internaţional al Pălincii" este printre primele din ţară iar desfăşurarea lui a decurs foarte bine.

 

 Primarul din Crucişor, Florinel Andreica, nu a ratat această ocazia şi s-a dat în spectacol. El a demonstrat publicului că poate să bea un pahar de palincă de pe pământ, fără să-l atingă cu mâinile.

Acrobaţiile primarului pot fi văzute în fotografiile de mai jos şi în montajul video.

 

 

 

Sursa video: PortalSM
Sursa PortalSM
Vizite(3716)
Comentariu:
 
Nume:
 
Email:
  (email-ul ramane confidential)
Phone:
(numarul de telefon ramane confidential, a se completa doar in cazul concursurilor)
 
(PortalSM.ro nu este responsabil juridic pentru conținutul comentariilor de mai jos. Responsabilitatea juridică pentru comentariile dvs. vă revine în exclusivitate.)
lupu la sarmale (07.10.2010 la ora 07:13) a spus...
Hop si lupu' cu sarmaua...
eu, (06.10.2010 la ora 20:17) a spus...
extraordinar,numai sa injurati stiti,prost eductatilor!daca este criza inseamna ca nu se pot organiza evenimente?? dupa va plangeti ca nu se organizeaza nimic in oras.daca ar fi organizat manele party sau ceva de genul nu ati fi facut comentariile astea nu? numai sa criticati stiti ,dar cand e vorba sa faceti ceva inafara de baut si mancat nu va pricepeti asa ca nush de ce va revoltati!tarani prosti!sa comentati e usor ,criticati festivalul,da daca ar fi impartit cate un pahar de palinca prin oras ,nu existau comentarii rautacioase numai din partea celor care nu au primit:))))
Sergiu Sorin (03.10.2010 la ora 19:30) a spus...
uN PERSONAJ DE+A DREPTUL TRIST ,PENIBIL TRAGIC,ESTE ACEST SALTIMBANC,CARUIA II CURGE GUDRONUL PE FATA ,ANDREICA,...oARE ESTE POSIBIL CA DEMNITATEA PUBLICA SA DECADA ATIT DE MULT SI SA SE INJOSEASCA PE EA INSASI....TRISTA TARA PILNA DE UMOR...
Dionisos, (03.10.2010 la ora 12:31) a spus...
De-aia e Satu Mare asa cum e pentru ca e condus de cavalerii palincii. O gasca de nemernici care nu vor face niciodata ceva bun pentru acest oras. Traiasca deci betivaneala!
DIN CARTIER (03.10.2010 la ora 08:06) a spus...
Guerilla urbana ce matinal esti azi.
Guerilla urbana, (03.10.2010 la ora 07:48) a spus...
dupa atita rahat mancat, andreica s-a mai dres cu citeva pahare (la propriu). asta dupa ce a "mancat" o fabrica intreaga: cea de la Poiana Codrului...
Sergiu Sorin (03.10.2010 la ora 02:00) a spus...
Acesti indivizi,nu mai au rusine si ofera un spectacol,sinistru..S-au adunat in par betivii notorii ai orasului ,sa cheltuiasca si fondurile europene...O mizerie la care se face partas Csehi Arpad,ilies si toata liota de betivani transpartinici..iti vine sa plingi...oro sa rizi..Clasa politica satmareana a deraiat rau de tot in derizoriu ,in spectacolde circ ieftin ..O mitocanie inimaginabila...in dispret total fata de problemele reale ale judetului...Oare Traian Basescu are dreptate?Informatia zilei este un factor de anihilare a democratiei? Totul in judet sa se subordoneze intereselor economice ale acestei "grupari"?Mi-e scirba cum ii este deja scirba unui numar tot mai mare de satmareni,pur si simplu anihilati de aceste clanuri politico mafiote....
Lucian, (03.10.2010 la ora 01:00) a spus...
Consilieri judeteni,locali, figuranti ,sabii,palinca,diplome,costume,biserica Calvaria,circ,... Nicio legatura cu prezentul! Spectacol gen circ... De accize nu se aduce aminte?
vlad.tepes (02.10.2010 la ora 21:00) a spus...
cel ma cool a fost primarul din Crucisor, florinel andreica, restul prafffffff....
cotoi, (02.10.2010 la ora 14:25) a spus...
Dar cum dracu"ati uitat de frate-miu prefectu"? Inobilat si el, dadea la la tot p.d-ul.Plus ca aveati comentatori.
stefi (02.10.2010 la ora 10:10) a spus...
PENIBILI !!
laurentiu, (01.10.2010 la ora 23:54) a spus...
jenibili...alesii...ingenunchiati...ASA CRED CA SE SIMT BINE!

Mai multe video-stiri...

Autentificare

 
 
Cont nou!Cont nou!

PNDC

Grand Mall Cinema

Zilele Orasului Satu Mare 2012

Paprika Chef

Sarmexin

Voteaza Nicolae Fodor

Ultimele comentarii

Targ de adoptie animale

Stil masculin

Ora Adevarului

Blog Adrian Pop

Cele mai...

cititeproaspetecomentate

Samtel

Radio Unu

Reclama ta

Live SM

AAPSM

Piata SM

Ziare
ziare
Smarty Web Director




Statistică vizitatori PortalSM

Toate drepturile sunt rezervate. Niciun material de pe acest site nu poate fi
reprodus parţial, integral sau modificat fără permisiunea anterioară a editorului.

Developed by Daniel Costea