Senatorul Valer Marian a susținut astăzi o conferință de presă abordând atât teme naționale cât și locale.
Demnitarul a afirmat că de săptămâna viitoare parlamentarii USL nu se vor mai prezenta deloc în Parlament pentru a nu da ocazia puterii să facă tot felul de interpretări. Sfârșitul grevei parlamentare ar putea avea loc dacă se îndeplinesc patru condiții simultan: 1. Demisia președintei Camerei Deputaților Roberta Anastase, 2. Guvernul să nu mai recursă la asumarea răspunderii și la ordonanțe de urgență, 3. Luarea unui angajament prin care parlamentarii puterii sunt lăsați să voteze liber, 4. Organizarea de alegeri anticipate.
Senatorul sătmărean a spus că în perioada următoare protestele vor continua atât la nivel naţional cât şi în Satu Mare, tactica fiind aceea de a cere demisia prefecţilor. Acesta a explicat că la Satu Mare la lista instituţiilor în faţa cărora se va protesta, Prefectură, SRI, Poliţie, DGFP se mai adaugă Tribunalul şi Parchetul, deoarece „justiţia nu prea îşi face treaba”.
Valer Marian l-a luat în vizor de data aceasta şi pe primarul Iuliu Ilyes, care i-a trimis o adresă prin care îl informează că pentru instalarea unui cort în centrul nou nu este suficientă o notificare ci trebuie „un acord pentru ocuparea domeniului public”. Adică pentru cortul din care PSD Satu Mare împărţea alimente săracilor, primăria ar fi vrut să perceapă o anumită taxă.
„Ne cer să plătim taxă ca şi cum am vinde mici şi bere”, a precizat senatorul.
Totuşi acesta speră ca Iuliu Ilyes să fie semnat „ca primarul” adresa respectivă.
Mergând mai departe, senatorul a cerut primarului, Consiliului Local, serviciului de audit să organizeze de urgenţă un control la Transurban unde ar fi avut loc „delapidări şi evaziuni”. Acesta solicită efectuarea de verificări la achiziția de autobuze, carburanți, cauciucuri și piese de schimb.
„Dacă nu găsesc nimic să vină că le dau eu 12 pagini”, a adăugat senatorul, care mai cere ca la control să fie prezenţi şi reprezentanţi ai Curţii de Conturi, DGA şi DNA.
Totodată senatorul a dorit să atragă atenţia conducerii UDMR să înceteze cu epurarea etnică de la Transurban, punându-şi speranţele în preşedintele Csehi Arpad, un om „echilibrat şi de anvergură politică”.
Valer Marian a spus că din 14 concediaţi 10 au fost români, iar pe unul dintre disponibilizaţi, Balogh Imre Csaba, l-a angajat ca şofer la cabinetul său senatorial.